Półtawski Nowy
Ania Wieluńska, Borys Kosmynka, Mateusz Machalski, Adam Półtawski
- c2020
- bWarszawa
- hFonty
. . .
Pactio to wieloskryptowa rodzina typograficzna o charakterze renesansowym. Inspiracja Łaciny to kroje z końca XV i pierwszej połowy XVI wieku, pochodzące z Włoch i Francji, jednak proporcje projektu liter są bardziej współczesne. Cyrylica powstała w oparciu o bardziej współczesne modele, jednak stylistycznie współgra z projektem Łaciny. Projekt skryptu Arabskiego powstał w oparciu o model kaligrafii Naskh, który jest najpopularniejszy w wykorzystaniu w tekstach ciągłych.
Niezależnie od skryptu znaki zostały potraktowane w podobny sposób: szkice zostały wykonane szeroką, ściętą pod kątem stalówką, a następnie cienkie elementy zostały pogrubione w celu zmniejszenia kontrastu, co pozwala zrównoważyć szarość tekstu.
Pactio ucieleśnia humanistyczny charakter wczesnych projektów krojów pisma. W drobnym tekście pozwala skupić się czytelnikom na treści, zaś w dużej punktacji zwraca uwagę kaligraficznym, a zarazem syntetycznym potraktowaniem krzywych.
Projekt nie wdrożony; powstał w ramach projektu magisterskiego na kierunku Typeface Design, University of Reading. W planowanej wersji komercyjnej dostępne będzie 6 grubości: Screen, Regular, Book, SemiBold, Bold, ExtraBold, oraz odpowiadające wersje Italic w przypadku Łaciny i Cyrylicy.
Liczba odmian: 6